Spektaklis „PASISTENGIAU“ – apie meilę, paauglystę ir disleksiją
Vykdydami TŪM projekto ilgalaikę kultūrinę veiklą „Šiuolaikinio teatro pradžiamokslis. Improvizacija, vaidyba, vizualizacija“, veiklos dalyviai aplankė nemažai spektaklių, dalyvavo įvairiose edukacijose bei renginiuose. Vasario 7 dieną Klaipėdoje teatras „No Shoes“ pristatė 10-14 metų paaugliams skirtą interaktyvų, audiovizualinio bei judesio teatro raiškos spektaklį „Pasistengiau“. Spektaklis buvo rodomas Klaipėdos Tauralaukio progimnazijoje, vienoje moderniausių uostamiesčio mokyklų, kurios septintokai taip pat dalyvauja minėtoje veikloje. Pasirodymą stebėjo Klaipėdos „Saulėtekio“, „Santarvės“, Liudviko Stulpino ir Tauralaukio progimnazijų mokiniai.
Spektaklis „Pasistengiau“ pasakoja apie paauglystę išgyvenantį, disleksijos sutrikimą turintį jaunuolį, kuris auga griežtoje, mokymosi pasiekimus vertinančioje šeimoje. Nenorėdamas nuvilti mamos, beviltiškai įsimylėjęs klasės pirmūnę, jis kaip įmanydamas slepia savo „kvailumą“, taip atsidurdamas kurioziškose situacijose. Disleksijos tema neapsiribojama. Spektaklyje analizuojami ir paauglystės išgyvenimai – pirmoji meilė ir simpatijų trikampis, tikrųjų pomėgių bei tikrojo aš paieškos, santykiai su tėvais bei mokytojais, kas prikausto paauglių dėmesį.
Po spektaklio vykusioje refleksijoje mokiniai sužinojo, kad remiantis Europos šalių tyrimais, skaitymo sutrikimai būdingi 7–10 proc. gyventojų. Disleksija – tai neurologinis ypatumas, nesiejamas su rega ir išliekantis visą gyvenimą. Ją turintiems asmenims atitikti reikalavimus tradicinėje mokymo aplinkoje tampa iššūkiu. Tuo tarpu pasaulyje žinome nemažai garsių asmenybių, kurioms disleksija nesutrukdė siekti svajonių. Tai aktorius Orlando Bloomas, režisierius Stevenas Spielbergas, verslo magnatas ir išradėjas Steve‘as Jobsas, pasakų autorius Hansas Christianas Andersenas, aktoriai Orlando Bloomas, Arnoldas Schwarzeneggeris, Keira Knightley, genijai Albertas Einsteinas, Leonardo da Vinci ir kiti.
Prasminga ir smagu, kad spektaklis šiuolaikine teatro kalba atkreipia dėmesį į mūsų tarpe esančius įvairiausius žmones bei parodo, jog su jais galime megzti artimus ryšius, o su disleksija galima „susidraugauti“.
Programa finansuojama #NextGenationEU lėšomis. Programą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra
Klaipėdos „Saulėtekio“ progimnazijos TŪM projekto koordinatorė Andžela Tamašauskienė